COUNTDOWN TO THE 2017 STATE MEET
Friday, November 24, 2017

OHIO YOUTH RUNNER!

2007 8TH GRADE / OVERALL RESULTS

Event 1 Girls High Jump Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 4-08 2006 Cierra Ginger, Mansfield
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Burke, Taylor 5-05.00#
2 Van Wert, Sara 5-04.00#
3 Rush, Taylor 5-02.00#
4 Okoro, Udoka 5-00.00#
5 Brown, Cierra J5-00.00#
6 Foster, Jennifer 4-10.00#
7 McClung, Mackenzie J4-10.00#
8 Curtin, Alyssa J4-10.00#
8 Waldorff, Magan J4-10.00#
8 Wasik, Alex J4-10.00#
11 Woost, Kaela 4-08.00#
11 Barton, Holly 4-08.00#
11 Ferguson, Addison 4-08.00#
14 Shepard, Chelsea 4-06.00
Event 2 Boys High Jump Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 5-10 2006 Jason Hoskins, Westerville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Romey 5-10.00#
2 Dyer, Richie J5-10.00#
3 Goudy, Brett 5-08.00
4 Pullman, Joe J5-08.00
5 Kincade, Jack J5-04.00
5 Golden, Connor J5-04.00
5 Upshaw, Albert 5-06.00
7 Harmony, Brandon J5-02.00
8 Mack, Jalen 5-02.00
8 Norris, Montez 5-02.00
Event 3 Girls High Jump Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 5-01 2006 Jordan Moxley, Cortland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bradburn, Jalynn 5-03.00#
2 Underwood, Tiffany 5-02.00#
3 Moxley, Jordan 4-10.00
4 Graydon, Kristi J4-10.00
5 Spohn, Molly 4-08.00
6 Seymour, Abigail J4-08.00
6 Brunswick, Holly J4-08.00
8 Tobe, Becky 4-06.00
8 Horn, Ivy 4-06.00
8 Scott, Chelsea 4-06.00
8 Steffel, Anna 4-06.00
12 Shipley, Tader 4-04.00
12 Reed, Sara 4-04.00
12 Yanes, Arianna 4-04.00
Event 4 Boys High Jump Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 5-08 2006 Stephen Morris, Akron
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chipps, Clay 5-11.00#
2 Hoying, Mason J5-11.00#
3 fifer, tyler J5-11.00#
4 Kim, Ezra 5-06.00
5 Tate, Luke J5-06.00
5 Emrick, Adam J5-06.00
7 Kingery, Tanner J5-06.00
8 Sturtevant, David 5-04.00
9 Smith, Clayton 5-02.00
9 mclean, austin 5-02.00
9 Friesel, Nathan 5-02.00
9 Sporing, Daniel 5-02.00
9 Slone, Jesse 5-02.00
14 Beebe, Cameron 4-10.00
Event 5 Girls Long Jump Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 15-07.50 2006 Marisol Mason, Mason
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Walker, Azia 16-10.00#
2 Green, Brittany 16-06.00#
3 Mason, Marisol 16-02.00#
4 Hudec, Nicole 15-10.75#
5 Cordell, Taneisha 15-06.75
6 Warner, Macie 15-02.50
7 Van Wert, Sara 13-11.25
8 Shaffer, Janelle 13-06.00
9 Wagner, Kristine 13-05.25
Event 6 Boys Long Jump Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 19-04.75 2006 Juan Lemus, Ravenna
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dyer, Richie 20-07.00#
2 Pullman, Joe 18-04.00
3 Osborne, Brandon 17-10.50
4 Carter, London 17-10.00
5 Cheetem, Travis 17-07.50
6 Wallace, Mike 16-03.25
7 Upshaw, Albert 16-02.00
Event 7 Girls Long Jump Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 16-01.25 2006 Azia Walker, Canal Winchester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Beck, Taylor 16-02.75#
2 Moxley, Jordan 16-02.50#
3 Gray, Abbey 15-09.75
4 Chaney, Sarah 15-07.25
5 Copeland, Cassie 15-03.75
6 Kirkman, Lacey 15-00.25
7 Atallah, Sarah 14-11.25
8 Snow, Michelle 14-10.25
9 Smiley, Torrie 14-09.75
10 Henry, Anna 14-08.75
11 Steffel, Anna 14-04.25
12 Norris, Kathleen 13-00.25
13 Emery, Brittany 12-10.25
14 Ewing, Barbie 12-07.50
15 Kovach, Dallas 11-07.25
Event 8 Boys Long Jump Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 18-05 2006 Tyler Martindale, Westerville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pritchett, Derron 20-05.50#
2 martindale, tyler 19-09.75#
3 scott, nelson 19-07.00#
4 Call, Andrew 18-11.00#
5 Ross, Christian 18-09.50#
6 fifer, tyler 18-03.75
7 Smith, Jeff 17-04.25
8 Dunlevy, Ryan 17-03.75
9 Griffo, Mike 17-02.75
10 Maynard, Joey 17-01.25
11 Tate, Luke 17-00.50
12 ackim, kevin 17-00.25
13 Slattery, Ed 16-11.25
14 Rogers, Mark 16-10.00
15 Schafer, Ethan 16-04.00
16 Winland, Dillon 16-03.25
17 Fay, Brian 16-00.00
17 Chaplow, Zack 16-00.00
19 depew, taylor 15-09.75
20 corcoran, max 14-09.00
21 Plott, Alex 14-02.75
22 Mosora, Brandon 12-02.00
Event 9 Girls Discus Throw Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 86-03 2006 Hannah Miller, Dublin
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dennis, Micah 99-04#
2 Gospodinsky, Hannah 93-00#
3 Casillas, Marisa 91-05#
4 Critchley, Bethany 85-07
5 Barrett, Jenny 83-04
6 Edgerley, Jordan 81-06
7 Parrish, Brittany 76-00
8 Dotson, Kelsey 72-04
9 Seide, Theresa 66-03
10 Crawford, Lauren 64-06
11 Garey, Katie 61-10
Event 10 Boys Discus Throw Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 140-07 2006 Josh Ballenger, Fremont
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kipp, Chris 128-07
2 Terry, Aidan 113-01
3 Tudor, Macklin 110-03
4 Jackson, Daryll 110-00
5 Kondix, Weston 109-04
6 Osborne, Brandon 107-01
7 Wolfe, Robert 103-04
8 smythe, anthony 100-10
9 Bartell, Nathan 100-00
10 Moore, William 89-08
11 Mulroy, Christopher 83-11
Event 11 Girls Discus Throw Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 94-05 2006 Jennifer Delong, Newark
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Perkins, Clarissa 113-10#
2 Delong, Jennifer 106-00#
3 Held, Kady 101-09#
4 Fullenkamp, Morgan 98-08#
5 Bushong, Bridgett 97-11#
6 Clippinger, Elizabeth 94-05#
7 Detillion, Kelsey 93-08
8 Stoffer, Ellie 91-04
9 Clow, Sarah 88-09
10 Sanson, Jenn 88-02
11 Breland, Mekayla 86-03
12 Rayl, Bethany 85-04
13 Nordin, Kathryn 77-05
14 Jackson, Lexxy 76-07
15 Link, Barbie 69-06
16 Elfrink, Emilie 65-05
17 Knapke, Julie 64-00
18 Blakesmith, Mikala 57-03
Event 12 Boys Discus Throw Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 151-03 2006 Justin Welch, Luckey
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Christy, Todd 152-01#
2 Wuensch, Matthew 150-06
3 gilbert, lance 150-02
4 Schneid, Aaron 148-08
5 Cross, Brandon 146-08
6 Boes, TJ 128-06
7 Eldridge, Brandon 125-07
8 Fischer, Jason 125-00
9 Adams, Bryan 120-07
10 Rickle, Logan 113-05
11 Kohlman, Kevin 111-10
12 Nicholas, Travis 110-10
13 Farmer, Dakota 110-08
14 Parker, Jeremy 110-07
15 White, Nathan 108-04
16 Smith, Andy 108-01
17 Leach, Amos 107-00
17 Weber, Brady 107-00
19 Cannon, Drew 106-11
20 Vance, Derek 103-07
21 Rosario, Nate 101-00
22 Johnson, Derek 93-07
23 Reusser, Sam 89-08
24 Lucy, Tyler 83-11
25 Mapes, Michael 77-10
Event 13 Girls Shot Put Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 35-06.25 2006 Devan Mercer, Ravenna
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gospodinsky, Hannah 32-11.00
2 Dennis, Micah 32-09.00
3 Critchley, Bethany 32-02.50
4 Edgerley, Jordan 30-09.00
5 Simpson, Bryanna 30-05.25
6 Casillas, Marisa 27-00.00
7 Seide, Theresa 26-06.50
8 Garey, Katie 26-04.50
9 Crawford, Lauren 24-00.00
Event 14 Boys Shot Put Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 45-07 2006 Josh Ballenger, Fremont
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nalley, Brandon 44-02.00
2 smythe, anthony 40-10.00
3 Palmiero, Rosario 39-04.50
4 Bartell, Nathan 39-01.00
5 Jackson, Daryll 37-01.00
6 Mitchell, Trey 36-10.00
7 Tudor, Macklin 36-08.00
8 Mulroy, Christopher 35-01.50
9 Moore, William 34-02.00
10 Wolfe, Robert 33-10.00
11 Terry, Aidan 32-03.00
Event 15 Girls Shot Put Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 34-10.25 2006 Destiny Austin, Napoleon
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clow, Sarah 34-07.50
2 Jackson, Lexxy 34-06.25
3 Delong, Jennifer 33-11.50
4 Perkins, Clarissa 33-09.50
5 Bushong, Bridgett 32-01.00
6 Kahlig, Kylie 30-08.50
7 Breland, Mekayla 30-07.00
8 Clippinger, Elizabeth 30-04.00
9 Fullenkamp, Morgan 28-10.50
10 Link, Barbie 27-11.00
11 Sanson, Jenn 27-10.00
12 Miller, Mackenzie 27-05.50
13 Rayl, Bethany 27-04.00
14 Nordin, Kathryn 25-11.50
15 Elfrink, Emilie 25-09.50
16 Blakesmith, Mikala 21-05.50
Event 16 Boys Shot Put Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 49-08 2006 Matthew Hoty, Sandusky
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cross, Brandon 55-02.50#
2 Fogt, Alex 53-00.50#
3 Christy, Todd 52-11.00#
4 Boes, TJ 52-09.00#
5 Schneid, Aaron 50-09.00#
6 Brislenn, Christian 49-07.00
7 Wuensch, Matthew 47-07.00
8 Leach, Amos 44-02.50
9 Reusser, Sam 43-08.00
10 Vance, Derek 42-09.00
11 Cannon, Drew 42-00.00
12 White, Nathan 41-05.00
13 Kohlman, Kevin 40-09.50
14 Murasky, Jonathon 39-09.50
15 Farmer, Dakota 37-11.00
16 Smith, Andy 36-02.50
17 Cinacola, Tony 35-10.50
18 Mapes, Michael 35-00.00
19 Johnson, Derek 34-05.50
20 Lucy, Tyler 33-07.00
Event 17 Girls 100 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 15.03 2006 Amber Smith, Cleveland
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Washington, Faith 16.11q 2
2 Brown, Cierra 16.23q 3
3 Hudec, Nicole 16.25q 3
4 Fortner, Maria 16.27q 3
5 Wasik, Alex 16.64q 3
6 Mason, Marisol 16.74q 1
7 Rotello, Maria 17.09q 1
8 Pacholke, Kelsey 17.32q 2
9 Foster, Jennifer 18.09 2
10 Rice, Lyndsey 18.11 1
11 Bowersox, Kristie 18.47 3
12 Siegler, Lauren 18.90 1
13 Griggs, Whitney 19.28 2
14 Ferguson, Addison 20.72 3
Event 17 Girls 100 Meter Hurdles Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 15.03 2006 Amber Smith, Cleveland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Washington, Faith 16.23
2 Fortner, Maria 16.38
3 Mason, Marisol 16.52
4 Hudec, Nicole 16.71
5 Wasik, Alex 16.85
6 Brown, Cierra 16.95
7 Rotello, Maria 17.44
8 Pacholke, Kelsey 17.54
Event 18 Girls 100 Meter Hurdles Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 15.34 2006 Chelsea Scott, Columbus
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Scott, Chelsea 15.49q 3
2 Lime, Brooke 16.55q 1
3 Copeland, Cassie 16.82q 3
4 Weickert, Lindsay 17.00q 3
5 Tayler, Alex 17.44q 2
6 Davis, Emily 17.55q 2
7 Shank, Kari 17.56q 3
8 Beveridge, Morgan 17.66q 1
9 Dugan, Carolina 17.75 3
10 Wolf, Amy 17.81 1
11 Brunswick, Holly 18.16 2
12 Pate, Tahlia 18.20 2
13 Pohl, Caitlin 18.54 3
14 Shaver, Lauren 18.93 2
15 Seymour, Abigail 19.27 1
Event 18 Girls 100 Meter Hurdles Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 15.34 2006 Chelsea Scott, Columbus
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Scott, Chelsea 15.49
2 Lime, Brooke 16.09
3 Copeland, Cassie 16.87
4 Shank, Kari 16.96
5 Weickert, Lindsay 17.03
6 Davis, Emily 17.15
7 Tayler, Alex 17.80
Event 19 Boys 110 Meter Hurdles Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 15.13 2006 Shaquille Jefferson, Mansfield
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Romey 16.05
2 Macer, Aaron 16.93
3 Jeffries, Andrew 17.09
4 Brooks, otis 17.74
5 Hamre, Kenneth 17.86
6 Hammons-Scott, Trey 18.37
7 Smith, Brandon 18.90
Event 20 Boys 110 Meter Hurdles Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 16.04 2006 Tyler Thompson, Canal Winchester
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Atkeson, Luke 16.06q 1
2 Wiles, Joshua 16.28q 1
3 Ingle, Josh 16.39q 2
4 Strine, Zach 16.47q 3
5 gatt, kyle 17.13q 1
6 Myers, Brandon 17.15q 1
7 Rogers, Mark 17.16q 2
8 Howell, Dustin 17.39q 3
9 Strutz, Andrew 17.52 2
10 Bermudez, Devin 17.52 3
11 Francis, Tyler 17.76 1
12 Bodell, Jordan 17.77 1
13 Witmer, Ethan 18.16 2
14 Lang, Joe 18.33 3
15 Putinski, Aaron 18.49 1
16 Bowman, Zachary 18.98 1
17 Cotterman, Michael 19.06 2
18 Russell, Rob 19.10 3
19 Fetter, Kieran 19.67 2
20 Stalliings, Darius 20.29 3
21 mccrady, kevin 20.66 2
22 Harrison, Jr, Frederick 21.81 2
Event 20 Boys 110 Meter Hurdles Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 16.04 2006 Tyler Thompson, Canal Winchester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wiles, Joshua 15.94#
2 Atkeson, Luke 16.13
3 Ingle, Josh 16.21
4 Strine, Zach 16.34
5 gatt, kyle 16.71
6 Rogers, Mark 17.15
7 Myers, Brandon 17.21
8 Howell, Dustin 17.37
Event 21 Girls 100 Meter Dash Division 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 12.58 2006 Alanna Dawkins, Columbus
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Barber, Kaila # 12.57q 1
2 longino-thomas, candace 12.67q 2
3 Barber, Jade 12.87q 3
4 Coghlan, Taylor 12.94q 3
5 Williams, Lauren 13.08q 3
6 Washington, Faith 13.18q 1
7 Turpening, Jade 13.25q 2
8 Betts, Brittiany 13.29q 1
9 Detwiler, Taylor 13.37 2
10 alexander, whitney 13.47 1
11 Cooney, Laurel 13.57 1
12 Annis, Taryn 13.82 2
13 Peadon, Lauren 13.92 3
14 Wasik, Alex 13.92 3
15 Lindsay, Nicole 13.98 3
16 Wolfe, Kaitlyn 14.15 2
17 asberry, shawntasia 14.23 1
18 Block, Zaneta 14.25 3
19 Anders, Abby 14.27 1
20 Glover, Jasmine 14.87 3
21 Hanby, Kalyn 14.99 2
Event 21 Girls 100 Meter Dash Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 12.58 2006 Alanna Dawkins, Columbus
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 longino-thomas, candace 12.42#
2 Barber, Kaila 12.44#
3 Barber, Jade 12.75
4 Coghlan, Taylor 12.98
5 Turpening, Jade 13.11
6 Williams, Lauren 13.12
7 Washington, Faith 13.41
Event 22 Girls 100 Meter Dash Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 13.07 2006 Allison Reindel, Delphos
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Banks, Tracee 13.17q 1
2 Horn, Ivy 13.24q 2
3 Cavin, Aisha 13.29q 3
4 Burt, Kelsey 13.46q 1
5 Bundy, Allison 13.48q 2
6 Hubbert, D'Asia 13.49q 3
7 Henry, Anna 13.60q 3
8 Roll, Megan 13.60q 1
9 Durbin, Shelby 13.62 3
10 Stewart, Alana 13.68 2
11 Wigfall, Amber 13.74 1
12 Shank, Kari 13.79 2
13 Colon, Jada 13.90 1
14 Graydon, Kristi 13.92 1
15 Bruning, Victoria 13.93 2
16 Lucas, Ashley 14.00 3
17 Braidic, Ellie 14.17 3
18 Jordan, Da'Kesha 14.68 2
19 Ewing, Barbie 14.75 2
20 Maughmer, Tia 15.58 3
Event 22 Girls 100 Meter Dash Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 13.07 2006 Allison Reindel, Delphos
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Banks, Tracee 12.97# 12.965
2 Cavin, Aisha 12.97# 12.968
3 Hubbert, D'Asia 13.31
4 Horn, Ivy 13.35
5 Burt, Kelsey 13.36
6 Bundy, Allison 13.44
7 Henry, Anna 13.54
8 Roll, Megan 13.67
Event 23 Boys 100 Meter Dash Division 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 11.37 2006 Ryan Barber, Westerville
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Thomas, Chris 11.79q 1
2 Huffman, Ryan 11.97q 2
3 Dyer, Richie 12.03q 2
4 Morgan, Mike 12.29q 1
5 Rice, Trey 12.35q 1
6 Keller, Niles 12.54q 2
7 Jackson, Lance 12.55q 1
8 Bessick, Johnathan 12.63q 2
9 neth, adam 12.64 1
10 Robinson, Connor 13.00 2
11 Meadows, Nicholas 13.07 1
Event 23 Boys 100 Meter Dash Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 11.37 2006 Ryan Barber, Westerville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Thomas, Chris 11.73
2 Huffman, Ryan 11.76
3 Dyer, Richie 12.02
4 Keller, Niles 12.16
5 Morgan, Mike 12.21
6 Bessick, Johnathan 12.38
7 Rice, Trey 12.49
8 Jackson, Lance 12.85
Event 24 Boys 100 Meter Dash Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 11.61 2006 Cody Seifert, Bowling Green
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 williams, aaron 11.85q 2
2 martindale, tyler 12.06q 3
3 Sowle, Willis 12.06q 4
4 Massillo, Connor 12.06q 1
5 Buchannon, Dierre 12.07q 2
6 Hunter, Jake 12.08q 1
7 Ross, Christian 12.19q 4
8 Cook, Alex 12.19q 2
9 Kyte, Rashad 12.23 3
10 Stoodt, Collin 12.26 1
12.253
11 Willoughby, Tommy 12.26 1
12.256
12 Rosales, Basilio 12.52 3
13 Dailey, Austin 12.64 3
14 Hale, Westen 12.78 1
15 ackim, kevin 12.80 3
15 Conley, Mason 12.80 2
17 Hayden, Kevin 12.81 3
18 Ickes, Cody 12.91 2
19 Grusell, Bryan 13.08 1
20 Knepley, Sam 13.23 3
21 McFarland, Tyler 13.36 4
22 Johnson, Derek 13.42 4
23 schindorff, zeppelin 13.62 4
24 Smith, Brad 14.54 4
Event 24 Boys 100 Meter Dash Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 11.61 2006 Cody Seifert, Bowling Green
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 williams, aaron 11.90
2 martindale, tyler 12.03
3 Massillo, Connor 12.14
4 Hunter, Jake 12.15
5 Ross, Christian 12.22
6 Cook, Alex 12.41
7 Sowle, Willis 14.13
Event 25 Girls 200 Meter Dash Division 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 25.81 2006 Shanekqua Stallworth, Dayton
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 longino-thomas, candace # 25.50q 4
2 Barber, Kaila 26.08q 3
3 Walker, Azia 26.16q 1
4 Hunter, Sarah 26.29q 2
5 Brown, Jade 27.05q 2
6 Washington, Faith 27.24q 1
7 Eberman, Samantha 27.29q 3
8 Simonelli, Aliah 27.39q 1
9 Woods, Jessica 27.56 4
10 Pelanda, Zoe 28.13 4
11 Smith, Jasmine 28.23 3
12 Guy, Alanna 28.25 1
13 Pinto, Amanda 28.42 4
14 Williams, Lauren 28.51 2
15 Schmitz, Natalee 28.95 2
16 Ronk, Shelby 29.33 4
17 Sisel, Emily 29.40 3
18 Wolfe, Kaitlyn 29.62 1
19 Crist, Chelsea 29.67 2
20 Keeling, Julia 29.87 3
21 Block, Zaneta 29.89 2
22 Fischer, Katie 30.04 4
23 asberry, shawntasia 30.41 2
24 Hammond, Alli 31.55 3
Event 25 Girls 200 Meter Dash Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 25.81 2006 Shanekqua Stallworth, Dayton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Barber, Kaila 25.08#
2 longino-thomas, candace 25.11#
3 Walker, Azia 25.73#
4 Brown, Jade 26.47
5 Hunter, Sarah 26.49
6 Simonelli, Aliah 27.01
7 Washington, Faith 27.10
Event 26 Girls 200 Meter Dash Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 26.48 2006 Azia Walker, Canal Winchester
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Banks, Tracee 27.17q 2
2 Horn, Ivy 27.72q 3
3 Henry, Anna 27.87q 1
4 Bundy, Allison 28.02q 3
5 Gray, Abbey 28.42q 1
6 Warth, Abbey 28.47q 2
7 Braidic, Ellie 28.82q 2
8 Murray, Katie 28.85q 1
9 Stewart, Alana 29.15 3
10 Snow, Michelle 29.42 1
11 Kahlig, Kylie 29.48 1
12 Browning, Lane 29.48 1
13 Jordan, Da'Kesha 30.83 3
14 Evers, Michelle 31.26 2
15 Ewing, Barbie 31.36 2
16 Smith, Tanee 32.23 2
17 Scarborough, Danielle 32.96 3
Event 26 Girls 200 Meter Dash Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 26.48 2006 Azia Walker, Canal Winchester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Horn, Ivy 26.64
2 Banks, Tracee 26.70
3 Henry, Anna 27.58
4 Bundy, Allison 27.98
5 Braidic, Ellie 28.13
6 Gray, Abbey 28.29
7 Warth, Abbey 28.37
8 Murray, Katie 28.41
Event 27 Boys 200 Meter Dash Division 1
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 22.55 2006 Ryan Barber, Westerville
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Huffman, Ryan 24.27q 1
2 Morgan, Mike 24.79q 2
3 Nalley, Brandon 24.98q 2
4 Carter, London 25.26q 2
5 Rice, Trey 25.38q 1
6 Cheetem, Travis 25.43q 2
7 Meadows, Nicholas 25.81q 2
8 Jackson, Lance 25.83q 2
9 Kuperberg, Ben 26.15 1
10 Mount, Joshua 26.41 2
11 Olding, Dru 26.47 1
12 Robinson, Connor 26.61 1
13 bauman, michael 26.93 1
14 Ryan, John 28.19 2
Event 27 Boys 200 Meter Dash Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 22.55 2006 Ryan Barber, Westerville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Huffman, Ryan 23.55
2 Nalley, Brandon 24.42
3 Morgan, Mike 24.45
4 Rice, Trey 24.62
5 Cheetem, Travis 24.66
6 Carter, London 24.73
7 Meadows, Nicholas 25.27
8 Jackson, Lance 26.24
Event 28 Boys 200 Meter Dash Division 2/3
===================================================================
Top 8 Advance by Time
Meet Record: # 24.09 2006 Sam Spallinger, Pandora
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sowle, Willis 24.42q 2
2 martindale, tyler 24.46q 2
3 Massillo, Connor 24.58q 1
4 Hunter, Jake 24.60q 2
5 Kyte, Rashad 24.61q 4
6 Willoughby, Tommy 24.71q 1
7 Ross, Christian 24.76q 4
8 Conner, Pernell 24.93q 4
9 Watkins, Ross 25.11 5
10 Hillman, Jake 25.20 3
11 Nichols, Matthew 25.33 4
12 Luthman, Jay 25.88 4
13 Stoodt, Collin 26.04 2
14 Rosales, Basilio 26.06 3
15 Lutes, Michael 26.10 4
16 Duncanson, Austin 26.30 3
17 Ickes, Cody 26.33 3
18 Dailey, Austin 26.58 5
19 Conley, Mason 26.58 5
20 Knepley, Sam 26.65 1
21 Closson, Alex 26.74 3
22 Theil, JT 26.77 2
23 Putinski, Aaron 26.78 4
24 Ashcraft, Drew 27.21 1
25 schindorff, zeppelin 27.49 1
26 McFarland, Tyler 27.63 1
27 Brown, Brett 28.17 5
28 Huffman, Seth 28.20 1
29 Beatty, Shabree 29.34 3
30 Hayden, Kevin 30.23 5
31 Smith, Brad 31.29 3
Event 28 Boys 200 Meter Dash Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 24.09 2006 Sam Spallinger, Pandora
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ross, Christian 23.96#
2 Massillo, Connor 24.16
3 martindale, tyler 24.19
4 Hunter, Jake 24.36
5 Conner, Pernell 24.37
6 Willoughby, Tommy 24.47
7 Kyte, Rashad 24.59
Event 29 Girls 1600 Meter Run Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 5:17.36 2006 Kaitlyn Meyer, Pickerington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton, Carly 5:15.81#
2 Rankin, Mattie 5:24.17
3 Dailey, Dani 5:31.94
4 Szabat, Paige 5:38.35
5 Walker, Tara 5:44.57
6 Gibbons, Shelby 5:44.86
7 Lapp, Lauren 5:48.47
8 Fox, Katie 5:48.87
9 Navarre, Michelle 5:53.98
10 Ross, Kaite 5:55.48
11 grodesky, morgan 5:58.46
12 yentz, brittany 5:59.12
13 Thacker, Gabrielle 6:00.01
14 Gaskins, Laci 6:05.02
15 Furr, Samantha 6:14.63
16 Jones, Kelsey 6:16.76
Event 30 Girls 1600 Meter Run Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 5:22.78 2006 Kayla Cook, South Webster
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Richards, Halle 5:19.02#
2 clifford, Abigail 5:24.25
3 Moeller, Emelie 5:30.19
4 Crage, Elizabeth 5:30.36
5 Benner, Brooke 5:30.84
6 Nutter, Kaylee 5:39.66
7 Montgomery, Nicole 5:41.81
8 Richards, Julie 5:44.96
9 Truesdell, Lauren 5:50.53
10 DiTullio, Gabrielle 5:53.97
11 Butler, Breanna 5:56.56
12 Underwood, Tiffany 5:57.51
13 Myers, Emily 5:57.80
14 Flickinger, Sarah 6:00.52
15 Stoffer, Ellie 6:01.87
16 Nagy, Lacy 6:03.06
17 Clark, Taylor 6:07.87
18 Fyffe, Anne 6:21.02
19 Shaver, Lauren 6:22.31
20 Campbell, Catie 6:23.32
Event 31 Boys 1600 Meter Run Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 4:50.34 2006 Ian McNair, Sylvannia
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carbajal, Luis 4:34.77#
2 McNair, Ian 4:38.89#
3 DelGiudice, Salvatore 4:46.46#
4 Turissini, Greg 4:47.12#
5 Hetterscheidt, Caleb 4:47.22#
6 Swisher, Steve 4:48.41#
7 Wright, Robert 4:54.10
8 Webb, Dylon 4:58.57
9 Honaker, Tate 4:59.35
10 Hanle, Curtis 5:05.61
11 Gilbert, Matthew 5:06.20
12 Roberts, Luke 5:07.22
13 Nelson, Andrew 5:08.08
14 Bess, Adam 5:09.24
15 Deaton, Jonathan 5:10.61
16 Calhoun, Jonathan 5:13.78
17 Jones, Kelley 5:17.56
18 Simmons, Justin 5:21.22
19 Rodoski, Michael 5:31.32
20 Wallace, Mike 5:34.03
21 Jeske, luke 5:42.31
Event 32 Boys 1600 Meter Run Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 4:41.76 2006 Billy Hauser, New Lebanon
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pohlman, Luke 4:47.58
2 Potes, Isaac 4:47.82
3 Kenney, Floyd 4:49.42
4 Cotton, Colin 4:49.61
5 Davies, Dustin 4:53.20
6 Trusty, Andrew 4:55.10
7 Wilkins, Zachary 4:58.66
8 DelBene, Ryan 5:03.40
9 Feldner, Luke 5:04.15
10 Ball, Michael 5:17.61
11 Pontsler-Dodds, Tyler 5:24.66
12 Plott, Alex 5:26.94
13 foster, nicholas 5:29.98
14 Cox, Brendan 5:35.29
15 Beebe, Cameron 5:52.59
16 Davis, Chris 5:54.24
17 Strutz, Jonathan 5:55.65
18 Chapman, Logan 6:13.29
Event 33 Girls 4x100 Meter Relay Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 53.01 2006 , Bellbrook
Morris, Sando, Sarmina, Shaw
School Finals Points
=======================================================================
1 Mason Middle School 51.26#
1) Hood, Dasia 2) Betts, Brittiany
3) Walker, Khara 4) Hunter, Sarah
2 Whitehouse 52.00#
1) Green, Brittany 2) Turpening, Jade
3) Okoro, Udoka 4) Schmitz, Natalee
3 Pickerington 52.18#
1) alexander, whitney 2) England, Elizabeth
3) Calloway, Grace 4) Green, Jasmine
4 Springboro 52.91#
1) Fischer, Katie 2) Whitney, Alysha
3) Pinto, Amanda 4) Cooney, Laurel
5 North Royalton 53.51
1) Djukic, Meghon 2) Langshaw, Dana
3) Simonelli, Aliah 4) Hudec, Nicole
6 Huber Heights 53.77
1) Desaro, Samantha 2) Nevius, Mychelle
3) Long, Shannen 4) Griggs, Whitney
7 Mansfield 54.10
1) Lindsay, Breyanna 2) Wade, Shakeri
3) Lindsay, Nicole 4) Williams, Lauren
8 Dresden 54.35
1) Crist, Chelsea 2) Annis, Taryn
3) Ronk, Shelby 4) Peadon, Lauren
Event 34 Girls 4x100 Meter Relay Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 53.20 2006 , Deshler
Yungmann, Meyer, Nichels, Christman
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Campbell Middle School 52.89# 2
1) Hubbert, Da'sia 2) Wigfall, Amber
3) Harris, Tranae 4) Colon, Jada
2 Apple Creek 53.02# 1
1) Badertscher, Joyce 2) Petersheim, Jenice
3) Drennen, Hannah 4) Figley, Brianna
3 Pemberville 53.27 1
1) Flores, Audrey 2) Durbin, Shelby
3) Rolf, Courtney 4) Bruning, Victoria
4 Defiance 54.98 2
1) McCann, Kendra 2) Benecke, Annie
3) Kahle, Kari 4) Moser, Vanessa
5 Zanesville 55.28 1
1) Maniaci, Alissa 2) McCullough, Lynnsie
3) Robinson, Hannah 4) Lucas, Ashley
6 Miami Valley 55.99 2
1) Yanes, Arianna 2) Fyffe, Anne
3) Peppel, Marissa 4) Norris, Kathleen
7 Byesville 57.17 1
1) Reed, Sara 2) Epperson, Madyson
3) Aleshire, Brooke 4) Browning, Lane
8 Columbus 'B' 58.38 2
1) Scarborough, Danielle 2) Smith, Chelsea
3) Smalls, Brianna 4) Whittaker, Natasha
9 Licking Heights 59.30 2
1) Justice, Julia 2) Hay, Brittany
3) Smith, Tanee 4) Latham, Courtney
Event 35 Boys 4x100 Meter Relay Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 46.26 2006 , Dayton
Bumpus, Slaughter, Ogelsby, Brown
School Finals Points
=======================================================================
1 Pickerington 49.00 48.995
1) Cordova, Bryce 2) Riggs, Taylor
3) Bates, Mason 4) Hinze, Jacob
2 Huber Heights 49.00 48.998
1) Stuart, Seth 2) Bonner, Michael
3) Adkins, Josh 4) Knight, Kalil
3 Mansfield 49.27
1) Norris, Montez 2) Bessick, Johnathan
3) Upshaw, AJ 4) Cheetam, Travis
Event 36 Boys 4x100 Meter Relay Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 47.99 2006 , Campbell
Pizarro, Ware, Steiner, Dejesus
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 chillicothe elite 46.73# 1
1) Beverly, Isaac 2) Lowe, Camoran
3) corcoran, max 4) oates, casey
2 Pemberville 47.90# 1
1) depew, taylor 2) McClain, Jacob
3) Tijerina, Tony 4) Conner, Pernell
3 Elmore 48.66 2
1) Curry, Cody 2) Cruz, Anthony
3) Weinch, Grant 4) Fonseca, Ruben
4 Perry Track and Field 48.86 2
1) Grussell, Bry an 2) Lutes, Michael
3) Russell, Rob 4) Wiles, Josh
5 Licking Heights 49.14 1
1) Smith, Jeff 2) Springhetti, Blake
3) Bodell, Jordan 4) Goodroe, Max
6 Oak Hills 49.32 2
1) Kuhn, Cory 2) Slone, Jesse
3) Maynard, Joey 4) Hale, Westen
7 New Albany 49.39 2
1) Cook, Alex 2) Watkins, Ross
3) Spahr, Zack 4) Hagan, Sylvester
8 Columbia 49.55 1
1) MacMillan, Nick 2) Thiel, JT
3) Fay, Brian 4) Chaplow, Zach
9 Columbus 'B' 55.52 1
1) Smithers, Elijah 2) Richardson, Dante
3) Bass, Daewyne 4) Beatty, Shabree
10 Columbus 'C' 57.48 1
1) Harris, William 2) Sykes, Grant
3) Thompson, Toloren 4) Reese, Michael
Event 37 Girls 400 Meter Dash Division 1
========================================================================
==
Meet Record: # 58.50 2006 Bekka Simko, Mentor
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Cordell, Taneisha 57.52# 2
2 Walker, Azia 57.53# 2
3 Rogers, Allison 59.81 3
4 Barber, Jade 59.85 1
5 Eberman, Samantha 1:00.34 3
6 Woods, Jessica 1:00.92 2
7 Smith, Jasmine 1:01.15 3
8 Vanhoole, Chelsea 1:01.58 1
9 Rotello, Maria 1:02.09 3
10 Brown, Jade 1:02.54 3
11 Pelanda, Zoe 1:02.83 3
12 Semall, Maygen 1:03.46 3
13 Lake, Monica 1:03.61 3
14 Brinkley, Grace 1:03.68 1
15 Taylor, Shardae 1:04.10 4
16 Price, Miranda 1:04.21 4
17 Hopwood, Vanessa 1:06.07 1
18 Ford, Ryan 1:06.11 2
19 Brittan, Caitlin 1:08.32 2
20 Wagner, Kristine 1:08.46 4
21 Keeling, Julia 1:08.61 2
22 grodesky, morgan 1:08.93 1
23 Gordon, Kaitlyn 1:09.47 1
24 McGraw, Lauren 1:11.00 4
25 Rasor, Allison 1:12.44 4
26 Savage, Alexis 1:20.79 1
Event 38 Girls 400 Meter Dash Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 58.52 2006 Azia Walker, Canal Winchester
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Roll, Megan 1:01.10 1
2 Banks, Tracee 1:01.57 1
3 Burt, Kelsey 1:02.46 1
4 Rowe, Courtney 1:02.80 1
5 Huang, Jennifer 1:03.87 1
6 Warth, Abbey 1:03.95 1
7 Kirila, Angie 1:04.60 2
8 Kahlig, Kylie 1:04.82 2
9 Schuh, Kayanna 1:04.83 2
10 Eitniear, Kendra 1:06.46 2
11 Aden, Terran 1:07.75 2
12 Mesmer, Marie 1:07.90 2
13 Wiebe, Laurel 1:08.84 2
14 Boroff, Taylar 1:09.22 2
Event 39 Boys 400 Meter Dash Division 1
========================================================================
==
Meet Record: # 52.12 2006 Ryan Barber, Westerville
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Thomas, Chris 51.68# 2
2 Rice, Trey 55.00 1
3 Olding, Dru 55.36 1
4 Kincade, Jack 56.28 2
5 Carter, London 57.72 1
6 Golden, Connor 57.74 1
7 Jackson, Lance 57.76 1
8 Mack, Jalen 58.09 1
9 Osborne, Brandon 58.36 2
10 Kuperberg, Ben 58.51 2
11 Brown, Zac 58.74 2
12 Bessick, Johnathan 58.79 2
13 Cokes, Andre 58.99 2
14 Mount, Joshua 59.02 1
15 bauman, michael 1:01.02 2
Event 40 Boys 400 Meter Dash Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 54.94 2006 Keaton Fetter, Waynesfield
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 williams, aaron 52.31# 2
2 oates, casey 52.57# 2
3 Hillman, Jake 54.06# 2
4 Luthman, Jay 55.29 3
5 Cooper, Ryan 55.40 4
6 Miller, Mason 55.72 1
7 Roncone, Nick 55.93 2
8 Rumschlag, Dakota 56.02 1
9 ackim, kevin 56.84 1
10 Simpkins, Jacob 57.03 2
11 McGuire, Billy 57.11 1
12 Barto, Eric 57.19 3
13 Shugarts, Ryan 58.30 4
14 Schafer, Ethan 58.42 2
15 Copeland, Kyle 59.13 1
16 Closson, Alex 59.61 2
17 Ickes, Cody 59.62 4
18 schindorff, zeppelin 1:00.24 4
19 Fetter, Kieran 1:00.74 4
20 Calvin, Ty 1:00.89 3
21 Conley, Mason 1:01.37 4
22 Suggs, Myles 1:02.74 3
23 Davis, Chris 1:03.21 3
24 Harrison, Jr, Frederick 1:14.71 4
Event 41 Girls 4x200 Meter Relay Division 1
========================================================================
==
Meet Record: # 1:53.83 2006 , Xenia
Ulrich, Sando, Weaver, Shaw
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Mason Middle School 1:50.37# 1
1) Walker, Khara 2) Hood, Dasia
3) Atkinson, Jae 4) Hunter, Sarah
2 Cloverleaf 1:54.29 1
1) Elswick, Jenna 2) Detwiler, Taylor
3) Rybacki, Megan 4) Schaffer, Janelle
3 Springboro 1:54.38 1
1) Pinto, Amanda 2) Ford, Ryan
3) Whitney, Alysha 4) Cooney, Laurel
4 Huber Heights 1:56.32 2
1) Desaro, Samantha 2) Nevius, Mychelle
3) Griggs, Whitney 4) Tunstall, Simone
5 North Royalton 1:57.30 2
1) Hayes, Trisha 2) Langshaw, Grace
3) Tout, Mary 4) Simonelli, Aliah
6 Mansfield 1:58.11 1
1) Wade, Shakeri 2) Lindsay, Breyanna
3) Ballard, Mary-Catherine 4) Mahan, Rachell
7 Dresden 1:59.22 2
1) Crist, Chelsea 2) Anders, Abby
3) Hanby, Kalyn 4) Annis, Taryn
Event 42 Girls 4x200 Meter Relay Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 1:53.36 2006 , Napoleon
Davis, Sculark, Herndon, Slone
School Finals Points
=======================================================================
1 Apple Creek 1:53.39
1) Badertscher, Joyce 2) Petersheim, Jenice
3) Drennen, Hannah 4) Figley, Brianna
2 Campbell Middle School 1:55.21
1) Hubbert, Da'sia 2) Wigfall, Amber
3) Jordan, Dekesha 4) Colon, Jada
3 Miami Valley 1:56.23
1) Burke-Williams, Keta 2) Pohl, Caitlin
3) Norris, Kathleen 4) Peppel, Marissa
4 Byesville 1:56.72
1) Reed, Sara 2) Singleton, Darien
3) Browning, Lane 4) Kirkman, Lacey
5 Defiance 2:00.06
1) McCann, Kendra 2) Benecke, Annie
3) Kahle, Kari 4) Moser, Vanessa
6 Germantown 2:00.85
1) Worley, Jessica 2) Jacoby, Mary
3) Clark, Katie 4) Herlinger, Marissa
7 Licking Heights 2:07.08
1) Justice, Julia 2) Hay, Brittany
3) Smith, Tanee 4) Latham, Courtney
8 Columbus 2:08.25
1) Maughmer, Tia 2) Whittaker, Natasha
3) Welch, Aysia 4) Scarborough, Danielle
Event 43 Boys 4x200 Meter Relay Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 1:36.64 2006 , South Euclid
Bryant, Howard, Blackwell, Thompson
School Finals Points
=======================================================================
1 North Royalton 1:41.70
1) Welch, Justin 2) Riechert, Troy
3) Gilligan, Sean 4) Morgan, Michael
2 Pickerington 1:41.71
1) Cordova, Bryce 2) Riggs, Taylor
3) Bates, Mason 4) Hinze, Jacob
3 Sidney 1:42.66
1) neth, adam 2) Burns, Aaron
3) Beer, Collin 4) Palmer, Cole
Event 44 Boys 4x200 Meter Relay Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 1:39.33 2006 , Pandora
Lee, Hochstetler, Spallinger, Morrison
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 New Albany 1:42.57 1
1) Cook, Alex 2) Watkins, Ross
3) Spahr, Zack 4) Hagan, Sylvester
2 Licking Heights 1:42.91 2
1) Nichols, Matthew 2) Springhetti, Blake
3) Bodell, Jordan 4) Goodroe, Max
3 Huron 1:43.17 1
1) Hagstrom, Mitchell 2) Burlovich, Greg
3) Hicks, Justin 4) Hillman, Jake
4 Sycamore 1:43.57 2
1) Parker, Craig 2) Parker, Kyle
3) Shock, Aric 4) Raypole, Nick
5 Elmore 1:44.20 1
1) Curry, Cody 2) Cruz, Anthony
3) Weinch, Grant 4) Fonseca, Ruben
6 Germantown 1:44.22 2
1) Lang, Joe 2) Crouse, Jordan
3) Simpkins, Jacob 4) Emrick, Adam
7 Brookfield 1:45.09 1
1) Derr, Cameron 2) Mortimer, Chad
3) Slattery, Ed 4) Shugarts, Ryan
8 Columbia 1:46.03 2
1) MacMillan, Nick 2) Theil, JT
3) Fay, Brian 4) Roncone, Nick
Event 45 Girls 200 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
==
Meet Record: # 28.96 2006 Amber Smith, Cleveland
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Mason, Marisol 29.88 1
2 Greene, Jasmine 29.99 1
3 Rotello, Maria 30.27 1
4 Fortner, Maria 30.60 1
5 Brown, Cierra 31.13 1
6 Rybacki, Megan 31.68 2
7 Pacholke, Kelsey 32.49 2
8 Rice, Lyndsey 32.53 1
9 Curtin, Alyssa 33.18 2
10 Langshaw, Dana 33.45 2
11 Djukic, Meghan 33.88 2
12 Ferguson, Addison 36.20 2
Event 46 Girls 200 Meter Hurdles Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 29.52 2006 Taylor Kring, Sebring
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Scott, Chelsea 29.69 3
2 Singleton, Darien 30.65 1
3 Moxley, Jordan 30.76 3
4 Lime, Brooke 31.04 3
5 Tayler, Alex 31.59 2
6 Shank, Kari 32.41 3
7 Weickert, Lindsay 32.90 1
8 Wolf, Amy 33.45 2
9 Beveridge, Morgan 33.53 1
10 Seymour, Abigail 33.83 2
11 Davis, Emily 33.92 3
12 Yanes, Arianna 34.02 2
13 Fort, Erika 34.48 3
14 Miller, Mackenzie 35.57 2
Event 47 Boys 200 Meter Hurdles Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 26.95 2006 John Mayle, Alliance
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Romey 27.71
2 Pullman, Joe 27.85
3 Kincade, Jack 28.25
4 Jeffries, Andrew 28.42
5 Hammons-Scott, Trey 29.31
6 Brooks, otis 29.95
7 Smith, Brandon 31.71
Event 48 Boys 200 Meter Hurdles Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 27.54 2006 Chris Nagy, McClure
Name Year School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 williams, aaron 26.13# 3
2 Strine, Zach 27.26# 3
3 Hunter, Jake 27.57 3
4 Wiles, Joshua 27.58 2
5 Witmer, Ethan 27.76 1
6 gatt, kyle 27.88 3
7 Bermudez, Devin 27.97 2
8 Ingle, Josh 28.23 3
9 Rogers, Mark 28.35 3
10 Francis, Tyler 28.76 3
11 Howell, Dustin 28.84 3
12 Strutz, Andrew 28.93 2
13 Copeland, Kyle 29.45 1
14 Bowman, Zachary 30.15 2
15 mclean, austin 30.20 1
16 Fetter, Kieran 30.58 1
17 Mortimer, Chad 30.69 2
18 Calvin, Ty 31.54 1
19 Leis, Trevor 32.45 2
20 Stalliings, Darius 33.29 1
21 mccrady, kevin 33.62 1
22 Davis, Chris 33.84 2
Event 49 Girls 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 2:26.20 2006 Bekka Simko, Mentor
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cordell, Taneisha 2:19.31#
2 Hamilton, Carly 2:20.17#
3 Semall, Maygen 2:26.94
4 Rankin, Mattie 2:28.97
5 Troyer, Stephanie 2:32.81
6 Mahle, Alex 2:33.59
7 Gibbons, Shelby 2:33.92
8 Dailey, Dani 2:35.80
9 Walker, Tara 2:37.28
10 Szabat, Paige 2:38.29
11 Ross, Kaite 2:40.11
12 Navarre, Michelle 2:40.59
13 Moledor, Meg 2:42.71
14 yentz, brittany 2:46.27
15 Baughman, Adrea 2:47.49
Event 50 Girls 800 Meter Run Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 2:27.27 2006 Kayla Cook, South Webster
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 clifford, Abigail 2:26.23#
2 Rowe, Courtney 2:27.21#
3 Burt, Kelsey 2:30.50
4 Benner, Brooke 2:30.66
5 Moeller, Emelie 2:30.84
6 Schuh, Kayanna 2:31.10
7 Keller, Sarah 2:31.15
8 beal, gabrielle 2:31.84
9 Truesdell, Lauren 2:33.84
10 Huang, Jennifer 2:35.22
11 Kirila, Angie 2:35.88
12 Crage, Elizabeth 2:35.93
13 Richards, Halle 2:37.17
14 Schroeder, Andrea 2:37.75
15 Oliver, Kristin 2:41.42
16 DiTullio, Gabrielle 2:41.67
17 Butler, Breanna 2:41.69
18 Flickinger, Sarah 2:42.36
19 Stoffer, Ellie 2:43.25
20 Shaver, Lauren 2:45.09
21 Clouse, Erica 2:45.10
22 Caughey, Sarah 2:45.66
23 Boroff, Taylar 2:48.22
Event 51 Boys 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 2:05.83 2006 Joseph Eckert, Mason
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Downing, Quincy 2:03.24#
2 Carbajal, Luis 2:08.22
3 McNair, Ian 2:09.77
4 DelGiudice, Salvatore 2:12.33
5 Morrison, Stephen 2:12.84
6 Hetterscheidt, Caleb 2:15.02
7 Gramoy, Owen 2:18.13
8 Brown, Zac 2:18.74
9 Hall, Ashton 2:19.44
10 Deaton, Jonathan 2:20.93
11 Webb, Dylon 2:21.84
12 Hurraw, Aaron 2:25.66
13 Hanle, Curtis 2:27.21
14 Calhoun, Jonathan 2:28.07
15 Rodoski, Michael 2:29.90
Event 52 Boys 800 Meter Run Division 2/3
=======================================================================
Meet Record: # 2:06.68 2006 Joseph Derosa, East Canton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, Ryan 2:08.33
2 Pohlman, Luke 2:12.26
3 Kenney, Floyd 2:13.14
4 Twining, Nick 2:14.64
5 Ruhstaller, David 2:14.68
6 Heckman, Brandon 2:19.20
7 Barto, Eric 2:20.01
8 DelBene, Ryan 2:21.75
9 Ball, Michael 2:23.93
10 Plott, Alex 2:31.55
11 Suggs, Myles 2:33.37
12 Holben, Benjamin 2:35.71
13 foster, nicholas 2:37.81
14 Rarick, Michael 2:47.12
15 Chapman, Logan 2:48.09
Event 53 Girls 4x400 Meter Relay Division 1
========================================================================
==
Meet Record: # 4:36.91 2006 , Bellbrook
Shaw, Cook, Mauser, Schierling
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Chagrin Falls 4:20.67# 2
1) Guy, Alanna 2) Waldorff, Magan
3) Sisel, Emily 4) Semall, Maygen
2 Mason Middle School 4:23.55# 2
1) Shepard, Chelsea 2) Lake, Monica
3) Brinkley, Grace 4) Vanhoole, Chelsea
3 Pickerington 4:25.95# 2
1) Meyer, Kaitlyn 2) Brancifort, Neveda
3) Palmer, Laresha 4) Palmer, Jordon
4 Findlay 4:26.14# 1
1) Price, Miranda 2) Rudolph, Payton
3) Vandermulen, Larissa 4) Troyer, Stephanie
5 Springboro 4:28.21# 1
1) Fischer, Katie 2) Ford, Ryan
3) Mahle, Alex 4) Hamilton, Carly
6 Dresden 4:36.99 1
1) Lapp, Lauren 2) Rasor, Allison
3) Peadon, Lauren 4) Woods, Jessica
7 Huber Heights 4:39.54 1
1) Britton, Caitlin 2) Nevius, Mychelle
3) Tunstall, Simone 4) Hopwood, Vanessa
8 Mansfield 4:45.07 1
1) Wade, Shakeri 2) Lindsay, Breyana
3) Ballrd, Mary-Catherine 4) Mahan, Racheal
9 Cloverleaf 4:46.31 2
1) Elswick, Jenna 2) McGraw, Lauren
3) Rybacki, Megan 4) Detwiler, Taylor
10 Cloverleaf 'B' 4:52.20 2
1) Baughman, Adrea 2) Furr, Samantha
3) Foster, Jennifer 4) Shaffer, Janelle
Event 54 Girls 4x400 Meter Relay Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 4:30.55 2006 , Napoleon
Steele, Villanueva, Lauf, Smith
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Willard 4:31.76 1
1) Hamilton, Caroline 2) Opatken, Alyssa
3) Daniel, Alysun 4) Grahman, Ally
2 Swanton 4:37.85 1
1) Dickman, Kylie 2) Murray, Katie
3) Schroeder, Andrea 4) Eitniear, Kendra
3 Miami Valley 4:38.29 2
1) Burke-Williams, Keta 2) Pohl, Caitlin
3) Fyffe, Anne 4) Caughey, Sarah
4 Byesville 4:42.87 1
1) Aleshire, Brooke 2) Kirkman, Lacey
3) Epperson, Madyson 4) Singleton, Darien
5 Germantown 'B' 4:50.83 2
1) Smiley, Torrie 2) Myers, Emily
3) Cope, Katie 4) Jacoby, Mary
6 Canal Winchester 4:55.77 1
1) Fort, Erika 2) Fletcher, Kayla
3) Pate, Tahlia 4) Aden, Terran
7 Brookfield 5:00.88 2
1) Kirila, Angela 2) Emery, Brittany
3) Shelko, Kayla 4) Freedenberg, Kaylee
8 Germantown 5:08.81 1
1) Carroll, Haylee 2) Fox, Cody
3) Pohl, Kelsey 4) Loney, Lauren
9 Licking Heights 5:17.02 2
1) Justice, Julia 2) Campbell, Catie
3) Latham, Courtney 4) Hay, Brittany
Event 55 Boys 4x400 Meter Relay Division 1
=======================================================================
Meet Record: # 3:41.64 2006 , Mansfield
Cheatman, O'Neal, Jefferson, Carter
School Finals Points
=======================================================================
1 Huber Heights 3:57.91
1) Cokes, Andre 2) Bonner, Michael
3) Mack, Jalen 4) Stuart, Seth
2 Germantown 4:01.75
1) Ball, Michael 2) Friesel, Nathan
3) Crouse, Jordan 4) Simpkins, Jacob
3 Louisville 4:08.44
1) Meadows, Nicholas 2) Nelson, Andrew
3) Gramoy, Owen 4) Hanle, Curtis
Event 56 Boys 4x400 Meter Relay Division 2/3
========================================================================
==
Meet Record: # 3:44.90 2006 , Poland
Golec, Nell, Spitz, Seaver
School Finals H#
Points
========================================================================
==
1 Sycamore 3:51.79 1
1) Parker, Kyle 2) Parker, Craig
3) Trusty, Andrew 4) Edgington, Levi
2 Batavia 3:53.30 1
1) Myers, Brandon 2) Willoughby, Tommy
3) Duncanson, Austin 4) Ruhstaller, David
3 Port Clinton 3:54.35 1
1) Colston, Derek 2) Hehr, Erik
3) Graves, Josh 4) Reynolds, Eric
4 Columbia 3:55.70 2
1) MacMillan, Nick 2) Roncone, Nick
3) Chaplow, Zack 4) Barto, Eric
5 Pemberville 3:58.45 2
1) depew, taylor 2) Twining, Nick
3) Tijerina, Tony 4) Conner, Pernell
6 Amanda Clearcreek Jr. High 3:58.54 1
1) Saum, Chet 2) Hampshire, Josh
3) Smith, Clayton 4) Sisson, Brett
7 Licking Heights 3:59.55 2
1) Nichols, Matthew 2) Springhetti, Blake
3) Goodroe, Max 4) Smith, Jeff
8 Russia 4:01.05 2
1) Hoying, Mason 2) Schafer, Ethan
3) Pohlman, Luke 4) Luthman, Jay
9 Brookfield 4:11.08 2
1) Derr, Cameron 2) Mortimer, Chad
3) Giglio, Tim 4) Shugarts, Ryan